מערכות באירגונים

מערכת היא אוסף של חלקים דומים או מנוגדים, הקשורים באמצעות כוחות בחוקים ידועים ולא ידועים, ומקיימת בצורה אופטימאלית כל אחד מחלקיה ואת עצמה, למען המטרה שלשמה הוקמה, וזה ע"מ לשרת מערכות אחרות או דרגה גבוהה יותר או אפילו רק כדי לקיים את עצמה.

המרכיב הנחשב לאבן היסוד של היקום, בנוי עי מערכת המייצגת בצורה ברורה כיצד שני מרכיבים מנוגדים לחלוטין זה לזה כמו אלקטרון ופרוטון, שאם היו מחוברים ישירות היה נוצר קצר במקרה הטוב, מסוגלים להרכיב מערכת חזקה ויציבה על ידי שימוש בכוחות ובאלמנטים נוספים.

אוסף של אטומים כאלה בקשרים שונים יצר את היקום הדומם שמחובר בצורה מושלמת בחוקים פיזיקאליים ויוצר סביבה מתאימה לקיום מערכות אחרות בתוכו.

בתוך המערכת המושלמת והמאוזנת שהיא חלק מהיקום, מתקיימת מערכת שאנו קוראים בשם כדור הארץ, המאפשר תנאי קיום ומחייה למערכות אחרות בתוכו.

הצומח, שילוב של חוקים פיזיקאליים וביולוגים מאפשרים את קיומו של הצומח והוא המערכת המאפשרת את קיומו של החי.

החי מלבד היותו אורגניזם מורכב ומה שמקיים אותו מעבר לחוקים פיזיקאליים וביולוגים הם  מערכת רגשות, מערכות עצביות ועוד מערכות שחלקם אפילו לא ידועות, כמו מחקרים שונים המעידים כבר מספר שנים על קיומן של מערכות אנרגטיות הזורמת בגוף.

גוף החי הינה מערכת מורכבת ומדהימה שבה כל חלק במערכת יודע את תפקידו ודואג לשלמות המערכת ויחד עם זאת המערכת דואגת לתנאים אופטימליים עבור כל חלק ממנה ע"מ שיוכל להתקיים. במערכת הזו מתנהלים מרכיבים מנוגדים ,משלימים ,שולטים ונשלטים וכל זאת באיזון והרמוניה מדהימים.

אנו רואים בתחום של מערכות שני נושאים מעניינים:

הנושא הראשון – מערכת של חלקים ומרכיבים המקושרים ביניהם ויוצרים דרגת קיום גבוהה יותר, לדוגמא האדם

הנושא השני –  בעוד שעד מדרגת האדם אנו רואים שכל המערכות הדומם, צומח וחי מתקיימות בחוקים וכוחות בצורה מדויקת שאנו קוראים לה הטבע. מדרגת האדם, הינה מערכת שכל נושא הקשרים בה והתפקיד של כל יחיד במערכת, נראים מקריים במקרה הטוב, ופוגעניים במקרה הגרוע.

יתרה מזו כל החוקים שבונים את המערכות אלה נקבעו על ידי האדם ולא על ידי הטבע וזאת מן הסתם הסיבה לבלגן.