משבר האקלים-מה קורה פה?

משבר האקלים. איזו מילה מפוצצת. תזכורת מביה"ס כשהיו מפילים עלינו נושאים לעבודות משעממות. זוכרת שראינו שם את הסרט "אמת מטרידה" של אל גור וקיוויתי שהכל יקרה בעתיד הרחוק. זה לא היה כזה מזמן ..אבל החיים אז היו מאד שונים, בכל המובנים. היתה אווירה אחרת בין האנשים, הרגשה אחרת באופן כללי. אי אפשר להסביר את זה לאנשים שנולדו בשנים האחרונות, איך העולם השתנה. 

התייבשות כדור הארץ
התייבשות כדור הארץ

גם האקלים הפך למשהו ממש דינמי. טמפרטורות חריגות, עונות שנה שמתחלפות במהלך יום, שריפות ענק, הצפות ענק, מכות ארבה. קראתי לא מזמן שעברנו את נקודת האל-חזור, כדור הארץ לא יכול לחדש מספיק מהר את המשאבים הטבעיים שלו. באופן רשמי התחלנו את הספירה לאחור.  אז מה. אז נמות, אפשר לחשוב שכזה טוב לחיות. התגובה שלנו היא הכי מוזרה בכל הסיפור. למרות שישנם נסיונות בעולם לאזן ולתקן את ההתנהלות , באופן כללי האנושות מגבירה את הקצב והאנשים פשוט משתדלים לא לחשוב על כך שפחות מעשרים שנה אולי נשאר לנו לחיות ב"שקט". מה יהיה איתנו? עם הילדים? הנכדים? עדיף שלא נחשוב. נקנה משהו באינטרנט ונצפה באיזה ריאליטי להרגע. 

מה אתם אומרים? שנרים ידיים ונוותר? אולי נלך להתחבא במערה?

 ובכן,יש הסבר לכל המצב הזה מרמת האקלים ועד לרמת האדם. הסבר מפתיע אבל מה יש  להפסיד? חוכמת הקבלה מסבירה שכולנו שייכים למערכת טבע אחת שבה כל הרמות – דומם, צומח וחי – משרתות אחת את השניה ועובדות יחד בהרמוניה. רק רמת בני האדם לא עושה זאת ולכן התנהלותינו מוציאה את כל המערכת מאיזון. ההפתעה היא שהאיזון מופר לא רק ממעשינו ההרסניים לסביבה אלא בעיקר מההתנהלות שלנו ברמה האנושית – טיב הקשרים והיחסים בין האנשים. מאחר ואנחנו רמת הקיום הגבוהה ביותר בכדוה"א, ההתנהלות בינינו – איך אנחנו מתייחסים אחד לשני, מהמחשבות ועד דיבורים ומעשים  משפיעים על כל שאר הרמות. 

העולם נראה ומרגיש שונה? לגמרי. אבל השוני לא מתחיל באקלים. השוני בעולם הוא התוצאה מהשוני ביחסים בין האנשים. האגו האנושי גדל כל כך שהוא הרסני לעצמו ולסביבתו. זו הסיבה  שקשה לנו להסתדר עם אנשים וזו גם הסיבה שאנחנו הורסים הכל – מאנשים אחרים ועד מערכות החיים. הטבע שלח לנו לאחרונה את וירוס הקורונה שהוא ניסיון לאזן את האנושות. להכריח אותנו לעצור ולהבין את מקור הרע – הטבע האנושי ולכן רבותיי זה דבר משמח מאוד. זה אומר שיש הזדמנות אמיתית לריפוי ותיקון. הטבע האנושי חייב איזון ולהגיע ליחסים יותר טובים בין האנשים. מסתבר שערבות הדדית היא חוק טבע ממשי ולא סלוגן לפוליטיקאים או פתגם יפה לילדים. בינינו, החיים שלנו מזמן איבדו את הטעם הטוב. בואו נתחיל ונראה איך כל העולם ישתנה יחד איתנו.