סיפורו של ספר הזוהר: הספר שנכתב במערה ונגנז, רק כדי להתגלות היום להמונים

מיליוני אנשים ברחבי העולם נמשכים היום אל לימוד חכמת הקבלה ואל הקריאה בספר הזוהר בבית, במחשב וגם בכל חנות ספרים. מה יש בחכמה המסתורית הזו ובספר שלאורך אלפי שנים היה גנוז וסודי, שהופך אותם למגנט של ממש עבור כל כך הרבה אנשים? 

בשיא השנאה ספרי הקבלה מלמדים איך לאהוב

סיפורו של הספר מתחיל לפני אלפיים שנה. הבית השני נחרב, האדמה עולה בלהבות. לאחר שנים של פריחה רוחנית, שגשוג ואחדות בעם, שנאת חינם מתפשטת ומכלה את הכול. מלחמת אחים בארץ ישראל. ענקי הרוח שהובילו את העם בימיו הטובים אל חיים של אהבת אחים, וגילוי של כוח האהבה אחד שמנהל את הטבע כולו, הופכים נרדפים על ידי אחיהם שהחלו לרוץ אחר כבוד, ממון ושררה. 

עשרים וארבעה אלף תלמידיו של רבי עקיבא, המקובל הגדול שהנחיל את הכלל "ואהבת לרעך כמוך כלל גדול בתורה" נופלים לשנאת חינם קשה ונספים במגיפה. רק מתי מעט שומרים על רמתם הרוחנית וממשיכים להחזיק באהבת הזולת כשיטת החיים האחת והיחידה.

אחד מתלמידיו של רבי עקיבא – רבי שמעון בר יוחאי, הופך נרדף על ידי השלטון הרומאי, לאחר שיהודים המתנגדים ללימוד חכמת הקבלה הלשינו עליו. הוא מסתתר עם בנו במערה בפקיעין במשך שלוש עשרה שנה. יחד הם עוסקים בלימוד פנימיות התורה ומתעלים לדרגות הרוחניות הגבוהות ביותר. 

עם תום התקופה הם יוצאים ממערה זו, מתאחדים עם שמונה מקובלים נוספים, ונכנסים למערה נוספת אותה הם מכנים "האדרא רבה" – האסיפה הגדולה. שם, בחיבור ואהבה ביניהם, מעל לכל המצבים הקשים, הפירוד והשנאה שמתגלה ביניהם, הם מבקשים ביניהם אהבת אחים נשגבה ורוחנית. הם זוכים למימוש ויחד כותבים באור האהבה הזו את ספר הספרים של חכמת הקבלה – ספר הזוהר.

הגניזה הגדולה

עם סיום הכתיבה, ביודעם שהדור עדיין לא ראוי לגילוי ולמימוש השיטה הרוחנית שהטמינו בספר, הם גונזים אותו. הספר מיועד להתגלות באחרית הימים, בתקופה בה רבים מאוד בעם ישראל ובעולם כולו יתחילו למצות את החיים הרגילים ולשאול את עצמם מה נמצא מעבר. בשביל מה הכול קיים? לאן החיים מובילים אותנו? מה הטעם במרוץ שלא מוביל אותנו לשום מקום? ואיך מגלים רוחניות? 

אנשים שהרצון הפנימי הזה מתחיל להתגלות ולבעור בהם מבפנים, מגיעים בעקבותיו אל חכמת הקבלה ואל הספר העוצמתי ביותר שלה – ספר הזוהר. בתוכו טמון אור עליון מיוחד. מי שמבקשים בליבם להתחבר באהבה ולגלות יחד את כוח האהבה של הטבע תוך כדי הקריאה בו, מושכים מתוכו את האור הגנוז הזה שמעלה אותם מעלה מעלה אל המצבים הרוחניים הנעלים שעליהם מספר ספר הזוהר.