שתלים קצרים – ההבטחה של השנים האחרונות

בשנים האחרונות נראה כי אחת ההבטחות הגדולות של עולם השן הם השתלים הקצרים. בחירת השתלים היא חשובה מאוד בהבטחת סיכויי ההשתלה ובעמידות של השתלים לאורך זמן. האתגר המרכזי ביותר בכל הקשור לשתלים דנטליים הוא איכות וכמות העצם בלסת. כדי להבטיח את הקליטה המוצלחת של שתלים ארוכים לעיתים נדרשים תהליכים ארוכים ומורכבים כגון הרמת סינוס או בנייה מחדש של חלקים מעצם הלסת. הבעיה העיקרית עם טכניקות אלו היא העלות העצומה שלהם כמו גם אורך התהליך הטיפולי ותחלואה גבוהה יותר. הפתרון הפחות פולשני והיעיל יותר במקרים אלו כמו גם במקרים של קרבה גדולה של העצב לקו החניכיים הוא השתלים הקצרים.

מכיוון שמדובר בפתרון חדש יחסית הרי שהמדע המחקרי מוגבל אך נעשים ניסיונות רבים לאסוף מידע על שיעורי ההצלחה של שתלים דנטליים קצרים ועיצובים שלהם כמו גם לשיקולים הנכונים לשימוש בהם. מהמידע שנאסף עד כה נראה כי לשתלים קצרים יתרונות גדולים כל עוד לוקחים בחשבון שיקולים ביו מכניים מרכזיים. נראה כי אחוזי ההצלחה של שתלים קצרים ושל שתלים אורכים הוא דומה וכי שתלים קצרים מצליחים לפצות על העדר העומק בשטח פנים גדול וחיבור טוב יותר של תומכות בין השיניים. לכן במקרים בהם ישנם מורכבויות הנדסיות ומגבלות יש לשקול העדפה של שתלים קצרים על פני הליכים מורכבים שיכולים לאפשר שימוש בשתלים ארוכים.

המחקרים בנושא החלו בשנת 1998 והראו כי יתרונות השתלים הקצרים טמונות ביכולת להשתמש בהרכבה בין השיניים ליצירת היציבות ולא רק בגובה השתל. לכן הם מאפשרים פתרון בעלות נמוכה יותר של כסף וזמן כמו גם חסכון בכאב. כמובן שמדובר גם בחסכון בסיכונים ובעיות הנובעות מתהליכים רפואיים אלו כגון דימום, פגיעה בעצבים, אובדן תחושה, חשיפת חניכיים, זיהומים ועוד. גם ההכנה לתהליך מתקצרת משום שהחיסכון בחימום יתר של העצם ודרישה לשימוש במים בעת הניתוח יורדת. הכנסת השתל היא פשוטה יותר ובאופן כללי נראה שבמרבית המקרים השתלים הקצרים הם הפתרון המועדף והשתלים הקצרים המובילים הם שתלי בייקון.