מהו אושר

מחקרים רבים מתחום הפסיכולוגיה החיובית מצביעים על כך שהמרכיב החשוב ביותר בתחושת האושר של האדם הוא איכות הקשרים החברתיים שלו.
המשבר בבית, במשפחה, בחברה, ביחסים בנינו… זה כבר לא סוד שאנחנו חיים היום בתקופה מאוד מיוחדת, העולם סביבנו משתנה בקצב מהיר מאוד, והרבה מאוד משברים בכל התחומים פוקדים אותנו, שיש שמגדירים את המצב הנוכחי כמשבר כולל, בכלכלה, בחברה, בתרבות, באקולוגיה, אבל המשברים האלה לא נשארים מחוץ לבית שלנו, הם משפיעים על כולנו, הם נכנסים לביתנו וגם שם אנחנו חווים משבר ביחסים בנינו, בזוגיות, בין הורים לילדים, במקום העבודה שלנו…
הכל משתנה בעיקר צורת התקשורת בנינו, היום אנחנו עדים לאיספור אמצעי תקשורת שלכאורה מחברים בנינו, רשתות חברתיות , טלפונים ניידים וכו'… לכאורה מחוברים ONLINE אבל במציאות מנותקים, מתקשים ליצור קשרים חברתיים אמיתיים לא וירטואליים עם איקונים. בנוסף להתפתחות הטכנולוגית, גם אנחנו בני האדם התפתחנו והפכנו להיות הרבה יותר אינדיבידואלים, פעם כשהייתי קטנה, גרנו בבית קטן כמה אחים בחדר, ולפעמים עם סבא וסבתא, והכל היה נעים, היינו יורדים לשחק בחצר כל היום, היו לנו יחסים, קשרים במשפחה עם השכנים, הרבה לנו הרבה זמן של ביחד…והיום האגו שלנו גדל, כל ילד בחדר, כשגדלים אז גם רכב לכל ילד, נסגרים שם בחדר ויצאים ממנו רק שרעבים או צריכים משהו.
וגם אם כבר מצליחים להגיע לשיחה קצרה, אז לכל אחד מאיתנו חשוב לעמוד על שלו, על דעתו אנחנו הרבה פחות מסכימים להתפשר… האגו לא נותן לנו להתחבר…בקיצור חסר לנו הקשר האנושי החם, קשר רגשי, המגע, הקשרים שלנו הפכו להיות יותר שטוחים, שטחיים. שכחנו מ"הביחד"!
והביחד הזה….בואו נדבר עליו קצת, מה היה בביחד שלנו פעם? שיתוף, חברות, שמחה, חאפלות, צחוקים, כיף…היינו הרבה יותר שמחים, היה לנו פחות אבל היינו הרבה יותר שמחים, כי השמחה באה לנו מהרגשת המשפחה, גם אף פעם לא הרגשנו לבד, תמיד היינו מוקפים, בטוחים…

תרבות השפע וההתפתחות הטכנולוגית מצד אחד והתפתחות האגו שלנו מצד שני… השאירה אותנו בסופו של דבר הרבה פחות מרוצים ושמחים והרבה יותר אבודים וחסרי מנוח, למה לא מרוצים? כי שום דבר לא ממלא לנו את הלב, נשארים ריקניים כאלה…וגם הצעירים כך מרגישים.

נשמע נורא? האמת שלא כל כך, כי משבר הוא גם הזדמנות, נקודת מפנה ואפילו התחלה של חיים חדשים, במידה ולומדים ממנו ועושים שינויים, אז יש לנו תקווה.

אפשר לומר שחוכמת המעגל היא "טכנולוגיית החיבור" בין אנשים החדשה, שמותאמת לדור שלנו. דווקא לדור שחווה ניתוק, בדידות, בידוד חברתי.